Élen járunk a zöldátállásban
Hazánk Európa legjobbjai közé tartozik az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében. A napenergia térnyeréséről, az eddigi eredményekről Lantos Csaba energiaügyi miniszterrel beszélgettünk.
A program összértéke 65 milliárd forint, amiből 135 járásnak jut 250 millió forint, a további járások pedig még nagyobb összeggel számolhatnak.
Nyitókép: Kőhalmi Péter/AFP
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában beszélt a települések támogatási rendszeréről, arra a kérdésre, miért hozták létre a Versenyképes járások programot, a tárcavezető elmondta, a program célja, hogy az eddig kizárólag településalapú fejlesztéspolitika mellett jelenjen meg a térségi alapú is.
Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a program nem váltja fel a településalapú fejlesztési programokat, hiszen például a Modern városok program vagy a Magyar falu program kifejezetten sikeresek voltak”
– mondta Navracsics Tibor, aki szerint ugyanakkor ezekből a programokból kimaradtak a különböző települések közötti elemek, például a közlekedési infrastruktúra vagy a térségi közszolgáltatások fejlesztése. Mint elmondta, előfordult, hogy a Modern városok programmal egy megyei jogú város nagyon komoly beruházásokat és fejlesztéseket kapott, de a várossal határos kisebb települések nem, miközben a polgáraik ugyanúgy a megyeszékhelyre jártak dolgozni vagy az ottani közszolgáltatásokat használták.
Ezt a helyzetet felismerve, már a területfejlesztési törvény is a térségi kategóriát teszi a fejlesztéspolitika számára használatossá”
– szögezte le.
Mint a politikus kifejtette: a különböző fejlesztéspolitikai programok egymás mellett, egymást erősítve léteznek majd a jövőben. Szavai szerint vannak a nemzeti forrásokból finanszírozott programok, az európai uniós források, és ezekhez jön a Versenyképes járások program, amely lehetőséget ad azoknak a falvaknak is a bekapcsolódásra a fejlesztésekbe, amelyek eddig valamilyen okból kimaradtak.
„Az elmúlt húsz évben a fejlesztéspolitikai gyakorlattal szemben gyakran hangoztatott érv az, hogy miközben a nagyvárosok és a falvak külön fejlesztési forrásban részesülnek, addig a középvárosok, a járásszékhelyek ezekből kimaradnak” – tette hozzá. Mint ismertette, azon járások esetében, ahol a 2025-ös évi iparűzési adónövekmény nem éri el a 250 millió forintot, ott a költségvetés 250 millió forintra egészíti ki a fejlesztési keretet, ami azt is jelenti, hogy a járások több mint háromnegyede jobban fog járni, hiszen több fejlesztési forráshoz jut, mint amennyi rendelkezésére állna az iparűzési adó növekményéből.
A program összértéke hatvanötmilliárd forint, ez tartalmazza azt a kiegészítő költségvetési forrást is, amellyel a 174 járásból 135-nek 250 millió forintra egészítjük ki a fejlesztési keretet.
„Az a kérdés, hogy készek-e a városok a bevételüket megosztani. Mindenkivel több körben leültünk egyeztetni, és szerintem sikerült a gyanakvást, az aggodalmat vagy esetleg az ellenérzést eloszlatni, így januárban már egy olyan program indul útjára, amelyet többé-kevésbé mindenki támogat” – mondta az interjúban a miniszter.
A szolidaritási adóval kapcsolatos kérdésre, miszerint azt továbbra is kell-e az önkormányzatoknak fizetnie, Navracsics Tibor elmondta, amennyiben a gazdasági helyzet úgy alakul, akkor az iparűzési adó növekménye nagyobb lesz, mint amit a Versenyképes járások program alapja jelent, ezért a jövőben további források maradhatnak az önkormányzatoknál.
Távlatosan pedig abban bízunk, hogy 2026-tól vagy 2027-től kezdődően a szolidaritási hozzájárulás is bekerül a területfejlesztési alapba, így a szolidaritási hozzájárulást fizető városok egy régi követelésének is eleget tudunk tenni”
– szögezte le a miniszter, aki szerint egyrészt pályázati pénzként megkaphatják az általuk befizetett összeg egy részét, másrészt pedig ők maguk is pontosan követni tudják az általuk befizetett pénz útját, azaz meg tudjuk majd mondani, hogy mely területek felzárkóztatására fordítjuk azt a pénzt, amelyet a gazdagabb vagy nagyobb adóbevétellel rendelkező városok befizettek.